Prolom Banja – Bogatstvo južne Srbije (VIDEO)

0
4403
Prolom Banja
Foto: prolombanja.com

Prolom Banja je bogatstvo južne Srbije. Nalazi se na severozapadnim padinama Radan planine i na nadmorskoj visini od 717 metara. Pripada Topličkom okrugu, opštini Kuršumlija od koje je udaljena 23,1 kilometar.

Prolom Banja je okružena gustim šumama koje utiču na klimu. Leta su topla sa umerenim padavinama, a letnje noći su sveže. Zime su oštre, sa dosta snega.

Šta obići u Prolom Banji?

U krugu ove banje mogu se posetiti razne znamenitosti kao što su:

  • Crkva brvnara Lazarica – Zvanično ime koje nosi jeste „Hram Svetog Vaskrsenja Lazara“ i posvećena je caru Lazaru. Nalazi se u dolini Prolomske reke, na 2.5 kilometara od centra Prolom Banje.
  • Vodopad Soko – Udaljen je od Prolom banje oko 2,5 kilometara. Do njega se dolazi putem koji vodi ka crkvi Lazarici, sa kog se isključujete na mestu označenom putokazom. Vodopad je visok 6 metara i tek odnedavno postaje turistička atrakcija ovog kraja.
  • Crkva Svete Petke – Podignuta je na temeljima crkve iz XIII veka. Crkva je sagrađena od drveta. Narodna verovanja kažu da se platnom nekoliko puta prelazi preko rane, zatim se isto to platno veže na neko mesto unutar crkve i bolest ostaje „vezana u njoj“.
  • Crkva Preobraženja Gospodnjeg – Podignuta je na vidikovcu 2013. godine uz blagoslov Patrijarha srpske pravoslavne crkve Irineja.
  • Đavolja varoš – Skup zemljanih glavutaka ili kula na čijim vrhovima se nalaze kamene kape. Ima ih više od dve stotine.
  • Nova fabrika vode – Od 1989. godine Prolom voda se flašira za potrebe tržišta. Nova fabrika vode je počela sa radom 2005. godine. U fabrici se koristi voda sa dubine od 220 metara. To je voda bez fizičkih i hemijskih promena i ona se pakuje u PET ambalažu. Prolom voda ima visoku baneološku vrednost. Glavne karakteristike baneoloških vrednosti vode su prisustvo ozona, alkalitet, silicijumske kiseline uz malo fluora.

Đavolja varoš

Prolom Banja je i poznato lečilište

Osim što je turističko mesto, Prolom Banja je poznato lečilište. Pored toga je i mesto za rehabilitaciju, rekreaciju i odmor.

Prolom vodom se leče: bolesti krvnih sudova, bolesti organa za varenje, bolesti kože, bolesti bubrega i mokraćnih puteva, bolesti vanzglobnog reumatizma.

Ranije se koristilo blato iz lekovitih izvora. Tim blatom su se mazali delovi tela da bi se izlečile reumatske i kožne bolesti. Lekovito blato se danas dobija na drugačiji način. Zemlja iz termalnog izvora Pupavci se meša sa lekovitom vodom. Ova smesa se koristi u blatnim kadama za lečenje kožnih bolesti, bolesti krvnih sudova, reumatskih oboljenja i nekih oboljenja prostate.

Istorija Prolom Banje

Prolom voda, kao i njene osobine se prvi put spominju u novinama 1940. godine. Tu se navodi da banja godišnje ima oko 2000 posetilaca. Od 1956. godine brojka već znatno raste. Planinka iz Kuršumlije, 1961. godine, počinje sa prihvatom i lečenjem gostiju. 1968. godine je izgrađen hotel Radan sa samo 28 ležaja, a samo 8 godina kasnije, 1976. godine, izgrađen je i depandans-izdvojena gređevina u sklopu hotela, sa dodatnih 128 ležaja. 1982. godine se proširio hotel, a u tom periodu se geoistražnim bušenjem se dobilo 11 litara lekovite vode u sekundi. Temperatura te vode bila je 29°C. Zatim, 1989. godine je izgrađen još jedan depandans sa dodatnih 270 ležaja, terapijski blok i deo sa bazenom.

U video priligu ispod možete videti kako danas izgledaju Prolom Banja i njena okolina.

Ukoliko želite da pročitate više tekstova o drugim banjama u Srbiji, kliknite ovde.

 

Prethodni tekstĐavolja varoš – Srpsko čudo i spomenik prirode
Sledeći tekstJuhor – Misteriozna planina neizmerne lepote

POSTAVI ODGOVOR

Unesite svoj komentar !
Unesite svoje ime